Yiğit Akü, OSTİM’de Derlas Otomotiv’i hizmete sundu
17 April 2006

YİĞİT Akü A.Ş.’nin Ankara Ana Bayisi OSTİM’de bulunan Derlas Otomotiv’in açılışı, iş ve siyaset dünyasından önemli isimleri bir araya getirdi. 1 Ekim 2019 tarihinde Yiğit Akü A.Ş. ve Derlas Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Yiğit’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa; TBMM Eski Başkanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Önceki Dönem İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aksu, AK Parti Önceki Dönem Genel Başkan Danışmanı ve eski Vali Necati Çetinkaya, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran Pirelli Prometeon Türkiye Genel Müdürü Alp Günvaran ve çok sayıda davetli katıldı.

“BU MÜESSESEYİ AÇAN İNSANLAR, BU ÜLKEYİ SEVEN İNSANLARDIR”

Açılışta konuşan TBMM Eski Başkanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek; “Hayırlı ve uğurlu olsun. Hem Yiğit ailesi için hem de buradan ekmek parasını kazanacak kardeşlerimiz için. Ekonomiksıkıntıların olduğu dönemlerde bir iş yerinin açılması son derece önemlidir. Burası sadece bir iş yeri değil, aynı zamanda bir ümit kapısıdır, bir aş kapısıdır, bir iş kapısıdır.

Memleketimizin, milletimizin de şu an en önemli ihtiyacı ve ülkeyi yönetenlerden beklentisi iş yerlerinin açılmasıdır. Böyle bir ortamda bu müessesenin açılması son derece önemlidir.

Burada 50’ye yakın vatandaşımız çalışacak. Bu müessesenin çalışması, faaliyetlerini sürdürmesi, sadece Yiğit ailesi bakımından değil, evine çoluğuna çocuğuna ekmek götürecekkardeşlerimiz için de önemlidir. En büyük vatanseverlik, kürsünün ardından nutuk çekmek değil, üretmek, iş ve ekmek kapısı açmaktır. Dolayısıyla bugün bu müesseseyi açan insanlar, bu ülkeyi seven insanlardır. İnşallah burası insanlarımıza güzel hizmetler verecek. Allah hayırlı kazanç versin, kolaylıklar versin.” ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Abülkadir Aksu, AK Parti Önceki Dönem Genel Başkan Danışmanı ve eski Vali Necati Çetinkaya’da yaptıkları konuşmalarda hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

“AÇILAN BU İŞ YERİ, ŞEHRİMİZ İÇİN, ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

ATO Başkanı Gürsel Baran ise yaptığı konuşmada açılışın lastik sektörü için büyük önem arz ettiğini vurguladı. Baran; “Bu güzel iş yerinin açılışında sizlerle beraber olmaktan çokmutlu olduğumu ifade etmek isterim. Malumunuz dünya sıkıntılı, ülkemiz sıkıntılı. Böyle bir dönemde bu kardeşlerimiz risk aldılar, iş yeri açıyorlar. Neden; Türkiye’nin ekonomik anlamda daha iyi yerlerde olması için, daha iyi bir gelecek için. Burada çalışan arkadaşlarımız var, kendileri var. Kendilerine ben de hayırlı bol rızık diliyorum. Çalışanlara hayırlı bol rızık diliyorum. Allah utandırmasın. Güzel işler yaparlar, bugünkü yerlerinden 1 sene sonra 2 sene sonra çok daha iyi yerlerde başka mağazaların açılışında da hep beraber oluruz. Ankara Ticaret Odası’nın Lastikçiler Meslek Komitesi’nden meclis ve komite üyesi arkadaşlarımız da buradalar. Ben kendilerine de hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Sektörün bütün sorunlarını, sıkıntılarını yaklaşık 3 yıldan beri önemli gündeme taşıyorlar. Yaptıkları en önemli işlerden biri kışlık lastik konusunu tekrar beyinlere kazıdılar. Türkiye çapında bir farkındalık yarattılar. Bunun dışında sürekli eğitim programları, tanıtımlar, paneller ve konferanslarla lastik nedir ne yapmak lazım? Sektörün sıkıntıları nedir, nasıl yol almak lazım? Sürekli bunlarla dertleniyorlar. Açılan bu iş yeri, şehrimiz için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

“İNSANIN HEDEFİ OLMASI LAZIM. AR-GE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERMESİ LAZIM”

Yiğit Akü A.Ş. ve Derlas Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Yiğit; “Yiğit Akü olarak biz, Türkiye’de yerli ve milli tek firmayız. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat yapmaktayız. Yaklaşık 6 binbayimiz var ve 50 bin çalışanımız var. Başta gençlerimiz olmak üzere nasihatte bulunmak istiyorum. İnsanın hedefi olması lazım. Ar-Ge çalışmalarına önem vermesi lazım. Çok çalışması, fırsatçı olmaması, azimli olması, sevgi ve saygılı olması lazım. Sabırlı olmak, hoşgörülü olmak, uyumlu olmak, takım çalışmasına sahip olmak, verimli ve israfa karşı olmak lazım. Bir de istişare lazım. Her işi planlı programlı yapmanın yanı sıra, kazanılan parayı harcamasını bilmek lazım. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

“TÜKETİCİLERİMİZE BÖYLE BİR SERVİSİ, BÖYLE BİR TESİSİ KAZANDIRMANIN MUTLULUĞUNU TAŞIYORUZ”

Pirelli Prometeon Türkiye Genel Müdürü Alp Günvaran ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Prometeon Türkiye olarak Yiğit ailesiyle böyle bir ortaklığa beraberce imza atmaktan dolayı çok mutluyuz ve gururluyuz. Tüketicilerimize böyle bir servisi, böyle bir tesisi kazandırmanın mutluluğunu taşıyoruz. Biz Prometeon olarak; Pirelli’den aldığımız mirasla 60 yıldır Türkiye’de yatırımlarımızı ve üretimlerimizi devam ettiriyoruz. Şirketimiz 1960 yılından beri hem iç piyasaya hem de ihracata önemli anlamda katkılarda bulunuyor, Türkiye ekonomisine katkı veriyor. Bu katkılar şirketimiz Prometeon olduktan sonra daha da güçlendi. Son 3 yıllık dönemde 150 milyon dolardan fazla bir yatırım yaparak, hem üretim kapasitemizi yüzde 75 oranında arttırdık hem de ürünlerimizin araştırma geliştirmesine destek vererek dünyada öncülük yapar hale geldik. Türkiye’deki tüketicilerimize de sadece kaliteli lastiği en uygun fiyatta vermeyi değil, o lastiği kullanan nihai tüketicilerimizin her türlü sorununa çare bulma amacı da güdüyoruz. Bugün burada kurduğumuz tesis de bunun bir göstergesi. Umuyorum ki hem bu tesis hem de iş birliğimiz Yiğit ailesine, şirketimize ve tüketicilerimize hayırlı uğurlu olur